Porady

Właściwości zdrowotne soków

Właściwości zdrowotne soków

Przed wiekami stosowanie kuracji polegających na picu soków, było bardzo powszechne. Ludzie polegali wtedy na naturalnych sposobach walki z chorobą. Jeśli cofniemy się do ich zapisów, zobaczymy przepisy na soki, wspomagające leczenie właściwie większości chorób.
 

Jak więc to działa?

Leczenie chorób za pomocą soków często nazywane jest terapią sokową lub postem sokowym. Nasze ciała tracą naturalną zdolność radzenia sobie z chorobami, gdy zawierają toksyny oraz gdy mamy głębokie niedobory witamin i składników mineralnych. Jeśli więc usuniemy z naszego ciała toksyny, a niedobory pokarmowe uzupełnimy, nasze ciała zaczną prawidłowo pracować.

Podczas terapii sokowej zdolność naszych organów do oczyszczania i usuwania toksyn ulega zwiększeniu. Dzięki temu nasze nerki, wątroba, skóra czy płuca są w stanie pozbyć się nagromadzonych tam szkodliwych odpadów metabolicznych oraz toksyn. Wiele osób uważa, że terapia sokowa jest najskuteczniejszym sposobem na odmłodzenie i detoksykację organizmu oraz przywrócenie zdrowia.

Picie soków pozwala odpocząć układowi trawiennemu, ponieważ trawienie soku nie obciąża go. W trakcie wyciskania warzyw, usuwany jest z nich błonnik, dzięki czemu w powstałym soku zostają same składniki pokarmowe. Przekłada się to na lepsze i szybsze wchłanianie składników odżywczych przez przewód pokarmowy i zostają natychmiast przetransportowane do krwioobiegu.

Soki wyciskane z surowych warzyw są bogate w pierwiastki alkaliczne, które pomagają normalizować równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie. Zapobiega to tworzeniu się warunków dogodnych dla rozwoju większości chorób. Dostarczają składniki pokarmowe niezbędne do procesu gojenia i regeneracji komórek.

Terapia sokami może być stosowana jako jedyna dieta, jeśli chcemy uzyskać szybsze wyniki. Ale w takim przypadku należy spożywać sok co trzy godziny, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie. Soki mogą być również doskonałym urozmaiceniem normalnej, zdrowej diety.
 

Powody, dla których warto pić soki:

Kuracja sokowa, polegająca tylko na wypijaniu soków nie jest zalecana dla kobiet w ciąży ani podczas karmienia piersią, dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych, ze względu na minimalną ilość kalorii i mało tłuszczu lub białka. Soki jednak mogą być urozmaiceniem diety tych osób i stanowić jej ważny element. Niektóre problemy zdrowotne mogą spowodować konieczność uniknięcia lub ograniczenia spożycia poszczególnych soków. Na przykład, jeśli występuje alergia na dany składnik soku.

W przypadku cukrzycy lub hipoglikemi, soki owocowe powinno się zawsze przyjmować z jedzeniem.